Sea Of Thieves'in Sakin Denizleri Neler Vadediyor?

Huzur, eğlence ve daha fazlası

Sanırım ben dahil pek çok Sea of Thieves oyuncusunun istediği şeylerden biri sadece PvE için uygun bir modun oyuna eklenmesiydi. Yıllardır SoT oynuyorum ve bunu itiraf etmekten çekinmiyorum: Eğer PvP’den kaçabilirsem, kaçarım.

Buna yeteneklerime ya da takım arkadaşlarıma güvenmediğimden söylemiyorum. Sea of Thieves’in PvP’si ciddi anlamda metalaşmış durumda. Yani diyelim deniz savaşında çok etkili bir ekibiniz var. Eğer gerçekten PvP’de yetenekli bir çift silah kullanıcısı geminize binerse, bitiyorsunuz.

Bu durum özellikle oyuna yeni giriş yapan oyuncular için büyük sıkıntılar yaratıyordu. Hatta bu nedenle arkadaşlarımı oyuna gelmeleri için dahi ikna edemiyordum. Biriktirdiğiniz tüm loot’ların her blunder atışında birini öldüren tek kişilik bir şalupa kullanıcısına gitmesi, yeni oyuncuların kaldırabildiği tipten bir durum değil. Ben? Ben buna alıştım.

Bu nedenle de Rare, muhteşem bir hamle yaparak Sea of Thieves’e “sakin denizler” adını verdiği yeni bir mod ekledi. Ben de bu mod hakkında merak edebileceğiniz sorulara cevap vermeye çalışacak ve modun aslında SoT için ne kadar önemli olduğunu anlatacağım. Yani, en azından benim için…

Nedir Sakin Denizler?

Aslında modun adı, içeriğini pek yansıtmıyor. Bu denizler her zaman olduğu gibi yaman düşmanlar ile dolu. Eksik olan şeylerden biri ise diğer oyuncular.

Sakin denizlerde pek çok PvE etkinliğe giriş yapabiliyorsunuz. Örneğin iskelet ve hayalet filolarının yanı sıra Skull Fort ve diğer kaleler de hizmetinizde. Aynı şekilde bu modda Megaladon ve Kraken de başınıza bela olabiliyor. Hatta bu meg’lerden birinin “Shrouded Ghost” olması bile muhtemel.

Yani oyuna henüz yeni başlamış oyuncular için bolca içerik var sakin denizlerde. İsterseniz kaleleri deneyin, isterseniz okyanus altındaki hazineleri arayın, isterseniz de Ashen Winds boss’larını kesin… Hatta kimse başınıza bela olmadan balık bile tutabilirsiniz.

Tabii ki Rare, sakin denizlerin Sea of Thieves’in omurgasını bozmasını istemiyor. Bu nedenle de pek çok sınırlama getirmiş moda. Mesela bu modda, kazandığınız altın çalkantılı denizlerde kazanacağınızın yüzde 30’u oranında. Yani geminize 1 milyonluk loot alsanız, hesabınıza ancak 300.000 altın ekleyebiliyorsunuz. Para kazanmaya pek açık değil anlayacağınız.

Tabii ki kum saati savaşlarına da giremiyorsunuz

Aynı durum tecrübe puanları için de geçerli. Bildiğiniz gibi Sea of Thieves’in en önemli kilometre taşlarından biri “korsan efsanesi” olmak. Bunun için de seçtiğiniz üç temsilcinin seviyelerini 50’ye çıkartmanız gerekiyor. Seviye atlamanın en kolay yolu da seçtiğiniz temsilcinin bayrağını taşımak.

Oyunda en başta erişebileceğiniz beş temsilci bulunuyor. Bunlar:

  • Altın Stokçuları
  • Ruhlar Örgütü
  • Tüccar İttifakı
  • Tırpancı Kemikleri
  • Avcının Çağrısı

Sakin denizlerde “korsan efsanesi” olmanız mümkün değil. Bu modda sadece daha az tecrübe puanı kazanmakla (yine yüzde 30) kalmıyor, aynı zamanda temsilci bayrağı da açamıyorsunuz. Yani hiçbir temsilci için ekstra para alamıyor ya da tecrübe puanı kazanamıyorsunuz. Zaten kazansanız bile her temsilciyi ancak 40. Seviyeye kadar çıkartabiliyorsunuz.

Yani gerçek bir korsan efsanesi olmak için çalkantılı denizlere açılmanız ve kaderinizle yüzleşmeniz gerek.

Peki Bu Mod Ne İşe Yarar?

Aslına bakarsanız mod ilk kez duyurulduğunda sessiz sakin şekilde para kazanabilirim diye düşünmüştüm. Lakin bu mod içerisinde Fort of the Damned ya da Fort of Fortune gibi gerçekten büyük kazanımlar sağlayan PvE etkinliklerine yer verilmemiş. Aynı zamanda Athena görevlerini de yapabilmek mümkün değil.

Ya takdirler?

Maalesef hayır. Aradığınız ve istediğiniz pek çok takdiri bu modda elde etmeniz pek mümkün değil. Hatta modun içerisinde gerçekten alabileceğiniz en iyi takdir “Shrouded Hunter”. Ona da rastlamanız pek olasılık dahilinde değil.

Demir attım yalnızlığa...

Sonra aklıma balık tutarken çektiğim acılar geldi… İşte o günden beri de sakin denizlerde balık avına çıkarken buluyorum kendimi. Oyunun gerçekten en zorlu grind’larından birisi olan Avcının Çağrısı seviyemi de bir şekilde yükseltiyorum. Ayrıca sessiz sakin balık tutma işi gerçekten çok keyifli. Hem takdirlerinin biri hariç tamamını toplayabileceğiniz tek temsilci de Avcının Çağrısı.

Ama beni geçelim. Sea of Thieves denizlerinde 500+ saati olmayan, yeni bir oyuncu için neler vadediyor sakin denizler?

Nefes almaya vaktiniz olduğunda, Sea of Thieves'in muhteşem bir oyun olduğunu bir kez daha hatırlıyorsunuz

İşte burada, modun asıl güzelliği ortaya çıkıyor. Eğer yeni bir oyuncuysanız sakin denizlerde hiçbir şeye acele etmek zorunda kalmadan, kendi hızınızda oyunun tadına varabilirsiniz. Geminizi bir adaya demirleyip günün batışını mı seyretmek istiyorsunuz? Sürekli etrafı kontrol etmek zorunda kalmadan bunu yapabilirsiniz. Ya da belki iskelet şeklindeki bulutun ne anlama geldiğini merak ettiniz. Savaş sizi bekliyor.

Daha da iyisi, oyunun tüm Tall Tale bölümlerini yani hikayesini hiç kimsenin saldırı tehdidi olmadan oynayabilirsiniz. Sadece bu durum bile oyuna yeni başlayan oyuncuların Sea of Thieves’e ısınması için büyük bir adım bana sorarsanız.

Ee ne duruyorsunuz?

YORUMLAR
Parolamı Unuttum