Steam Dolara Geçmeden Önce Alabileceğiniz Uygun Fiyatlı Oyunlar

Türk Lirası'na veda öncesi son indirimden tavsiyeler

Bildiğiniz gibi geçen hafta güvendiğimiz vanalı dağlara karlar,hatta tipiler yağdı ve Steam önümüzdeki aydan itibaren Türk Lirası'yla satış yapmaktan vazgeçeceğini açıkladı. Daha da acısı bunu tam da Sonbahar İndirimleri'nden önceki gün yapacak olması. Bu da elimizde sadece tek bir indirim etkinliği bırakıyor: Cadılar Bayramı İndirimleri.

Bu mecralarda uzun süredir cirit atanlardansanız Cadılar Bayramı'nda sadece belli başlı korku oyunlarının fiyatının düştüğünü bilirsiniz. O yüzden her oyun indirime girmedi maalesef. Ama biz yine de bu indirimlerde alabileceğiniz, uygun fiyatlı oyunları bir listeleyelim dedik. Oyunlardan bazılarını çoktan almış olabilirsiniz, çünkü yeni-eski ayrımı pek yapmadım. Onun yerine "Eğer birisi bu indirimi kaçırır, şu oyunu oynamadan ölürse olmayan çocuğumu keserim!" edasıyla takıldım. Bazıları Game Pass'te de var, onu da unutmayın.

Bu süreç sırasında gözlerimin kör olduğu, belimin tutulduğu, canımın kahve çektiği ama yapanımın olmadığı külliyen olmasa da kısmen yalandır. 

Mass Effect: Legendary Edition

Fazla söze gerek var mı? Gelmiş geçmiş en iyi aksiyon RYO'lardan biri. Aynı zamanda BioWare'in de zirve yaptığı oyunlar. Özellikle de ikincisi. Zamanının efsanelerinden. Üç oyun bir arada, sadece 67,19 TL. Gayet uygun.

Tomb Raider I-III Remastered

İlk üç Tomb Raider oyununun grafikleri güncellenmiş hâlleri Şubat 2024'te çıkacak. Ama bu güzide paket şimdiden ön siparişte. Şahsen ortaya çıkacak işten umutluyum. Kontrolleri de günümüz standartlarına yaklaştırırlarsa tadından yenmez. Bu fiyata bir daha alamazsınız, ona göre. 252,00 TL

HITMAN: World of Assassination

Son üç Hitman oyununu tüm DLC'leriyle içeren paket 167,60 TL. Bu paketi aldınız mı Hitman 1 ve 2'deki haritalara ve görevlere de direkt erişiminiz oluyor. Gayet iyi bir teklif. Barkodu da yanında bedava geliyor. Kafadan.

BUNDLE LİNKİ: store.steampowered.com/sub/672746/

Devil May Cry 5

Dante, Virgil ve Nero'nun son serüveni 198,33 TL. Fiyatı diğerlerine gire biraz tuzlu kalsa da bu soluksuz aksiyona değer diye düşünüyorum. Bilhassa da aslen 30 dolar olduğu ve Capcom'un fiyat konusunda bize pek acımadığı düşünüldüğünde. Serinin hayranlarının kaçırmaması gereken, harika bir aksiyon-macera.

DOOM Eternal

Muh-te-şem bir FPS oyunu. DOOM adına yaraşır, muazzam bir aksiyon. DOOM 2016'yı oynadıktan sonra id Software artık bunun üstüne çıkamaz diye düşünmüştüm. Ama çok fena yanılmışım. Hız kesmeyen oynanışının yanı sıra DOOM evrenini genişletmesi de cabası. Standart sürümü 115,17 TL. DLC'leriyle birlikte 207,57 TL. Muhtemelen bu fiyata bir daha asla bulamazsınız. DOOM 2016 da sadece 44,75 TL bu arada.

Resident Evil 2

Bu diğerlerine göre biraz daha pahalı ama muhtemelen bu fiyata bir daha bulamazsınız. Benim için en iyi Resident Evil oyunu ikincidir. Bu da onun harika bir yeniden yapımı. Sadece bir Resi oynayacaksanız bu olsun. 201,75 TL. Dilerseniz 100 lira daha verip üçüncü oyunu da alabiliyorsunuz yanında.

Metro Exodus

Şahane bir post-apokaliptik, açık dünya FPS. Gaz maskenizi takıp kapalı ortamlarda boğulmamaya çalışmak, bir yandan da envai çeşit canavarla kapışmak muazzam bir deneyim. Tam sürümü 74,80 TL. DLC'leriyle birlikte satın almak isterseniz (niye istemeyesiniz ki?) o zaman 99,80 TL. Serinin önceki oyunlarını da oynamak isteyenler bu karanlık, klostrofobik FPS oyunlarının üçüne birden 113,40 TL'ye sahip olabilir.

STAR WARS Jedi: Fallen Order

Dark Souls'un dinlenince canlanan düşmanlar mekaniğini Star Wars evreniyle birleştiren ama Souls oyunları kadar zor olmayan harika bir aksiyon-macera. Şahsen Star Wars serisinin son üçlemeyle düşüşe geçtiğini düşünüyorum. Ya düşüşü yahu, resmen çakıldı. Ama bu oyun için yaratılan Cal Kestis karakteri evrene cuk oturmuş. Eh, Respawn'dan da daha azı beklenmezdi. Şiddetle tavsiye olunur. 69,99 TL.

Marvel's Guardians of the Galaxy

Şu oyun hak ettiği ilgiyi görmüyor ya, cidden üzülüyorum. Tamam, savaşları daha iyi olabilirdi ama size gerçekten bir Guardians of the Galaxy filminin içindeymiş gibi hissettiriyor. Karakterler arasındaki diyaloglar çok ama çok iyi. Üstelik HİÇ susmuyorlar. Ben bir oyunda kendini asla tekrar etmeyen bu kadar çok kaliteli diyaloğu daha önce gördüğümü hatırlamıyorum. Çok çok iyi oyun. 192,25 TL.

Control Ultimate Edition

Alan Wake evreninde geçen, sağlam bir aksiyon-macera oyunu. Remedy'nin güzel işlerinden. Tüm DLC'leriyle birlikte 52,25 TL. Dilerseniz Alan Wake'lerle beraber 59,67 TL'ye de alınabiliyor. Şu sıralar ortalığı kasıp kavuran Alan Wake 2 fırtınasının sebebini merak ediyorsanız cevabı bunlarda saklı.

Titanfall 2

Bunu daha önce birkaç kez önermiştim, yine öneriyorum. Aksiyon filmlerine taş çıkaracak, acayip iyi bir senaryo deseniz var. Mech savaşları deseniz var. Duvarlarda koştuğumuz FPS bölümleri deseniz e o da var. Dev robotumuz BT ile tanışmadan ölmeyin diyeyim ben size. Çok oyunculu mod umurunuzda değilse ana oyunu almanız yeterli. 29,85 TL

The Evil Within

Resident Evil ve Silent Hill serisinden sonra yapılmış en iyi korku oyunlarından biri olabilir. Tuhaf hikâyesi, acayip düşmanları, adrenalin dolu oynanışıyla bir başyapıt. Tam paket 43,80 TL. Ki tam paket almanızı tavsiye ederim çünkü cevapların çoğu DLC'lerle birlikte geliyor. Hikâyeden bir şey anlamazsınız yoksa. Serinin ikinci oyunu da 52,35 TL. O biraz daha farklı, açık-dünya temelli bir korku oyunu. Ama o da kendi türü için gayet güzeldi.

Command & Conquer Remastered Collection

StarCraft'la birlikte tarihin en iyi GZS'lerinden biridir C&C. Üs kurmalı, adam basmalı, kaynak toplamalı strateji oyunları bunlar. Klasik GZS yani. Pakette oyun için çıkmış 3 DLC de bulunuyor. Bunca yıl sonra, hele hele yenilenmiş grafiklerle oynayabilmek gerçek bir nimet. 45,15 TL

Shadow Tactics: Blades of the Shogun

Commandos ve Desperados serilerini seven herkesin mutlaka oynaması gereken bir yapım. Japonya'da geçmesi, samuray ve ninjalara odaklanması oyuna apayrı bir hava katmış. 39,90 TL

Journey To The Savage Planet

Yabancı bir gezegeni keşfedip envaiçeşit tuhaf yaratıkla kapıştığımız, mizahi yanı da olan eğlenceli bir oyun. 50,70 TL

Need for Speed: Payback

Hikâyeli yarış oyunlarını seviyorsanız sizi ziyadesiyle tatmin edecektir. Farklı sürüş stilleri olan üç sürücüyü yönetiyor ve bir soygun sırasında bize ihanet eden bir çete liderinden intikam almaya çalışıyoruz. 19,90 TL

Mortal Kombat 11

Dövüş oyunu seviyorsanız Mortal Kombat 11'i şu anda 66,90 TL'ye alabilirsiniz. Daha evvel 20 küsur liraya alındığını düşününce insanın canı sıkılmıyor değil tabii ama bu fiyat da o kadar kötü sayılmaz. Üstelik Injustice 2 veya Mortal Kombat X'le birlikte 130 küsur liraya da alınabiliyor.

Black Mesa

Half-Life 1 efsanesini yenilenmiş grafikler ve geliştirilmiş mekaniklerle oynamanın en iyi yolu. 15 yıldır geliştirilen, hayatına bir hayran modu olarak başlayan oyun Xen bölümlerinin de eklenmesiyle tadından yenmez bir hâle geldi. Gordon Freeman'ın bu unutulmaz macerasını ilk kez oynayacaklar kadar serinin eski hayranları için de güzel bir deneyim. 38,00 TL

Outer Wilds

Evrenin sona ermesine 22 dakika var. Bunu durdurmaksa sadece sizin elinizde. Kısır bir döngüye kapıldığımız, her biri farklı özelliklere sahip gezegenleri keşfettiğimiz, haddinden fazla başarılı bir macera oyunu. Ana oyun 111,00 TL. Onu neredeyse bir korku oyununa dönüştüren DLC'siyle beraber 180,69 TL'yı buluyor.

Cult of the Lamb

Rogue-like yapımları seviyorsanız sevimli koyunumuzla kendimize tarikat kurduğumuz, ayinler düzenlediğimiz, ormanlara dalıp Cthulhu mitosunu andıran bölüm sonu canavarlarına kafa tuttuğumuz ve boş vakitlerimizde takipçilerimizi kurban ettiğimiz bu şirin ama tekinsiz oyuna mutlaka göz atın. Devolver'ın kendine has incilerinden. 96,00 TL.

Valfaris

Contra tarzı, iki boyutlu ve zor platform oyunlarını seviyorsanız, bol bol metal müzik sosuna bulanmış Valfaris tam sizin kaleminiz demektir. Metal müzik albümlerinin kapaklarından fırlamış gibi gözüken mekân tasarımları, gaz müzikleri ve canınıza ot tıkayan oynanışıyla kaliteli bir bağımsız. Slain'in yapımcısından. 10,00 TL

Inscryption: Beginner's Deck

Daniel Mullins'in bütün oyunları (Inscryption, Hex ve Pony Island) sadece 20 TL. Bu adamın oyunları herkese hitap etmiyor, biliyorum ama dördüncü duvarı yıkan, orijinal bağımsızları seviyorsanız mutlaka deneyin derim. Sizi hem şaşırtmayı hem de eğlendirmeyi başarıyor her biri. Grafiklerine takılmayın yeter. Her şey grafik demek değildir zaten, değil mi?

Singularity

Efsane FPS yapımcısı Raven Software'in Activision tarafından hiç edilmeden önceki son oyunu. Artık biraz eski kalıyor ama BioShock 1 tarzı bir FPS'ye ve doğa üstü düşmanlarla dolu, terk edilmiş bir adaya itirazınız yoksa eğleneceğinizi garanti edebilirim. Benim zamanında çok severek oynadığım bir oyundu. 12,25 TL

Batman: Arkham Collection

Artık almayan kalmamıştır ama gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman oyunlarından olan Arkham serisini de anmadan geçmeyelim. Özellikle de bu fiyata satın alınabiliyorken. Sadece 15,30 TL

BUNDLE LİNKİ: store.steampowered.com/bundle/320795/

Hades

Muhtemelen bunu da almayan kalmamıştır. Yunan mitolohisini roguelike türüyle birleştiren, bağımlılık yapıcı bir Supergiant şaheseri daha. 117,50 TL. 

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

6 oyun birden sadece 19,25 TL. Birinci oyun muazzamdı. Lee Everett karakteri hepimizin hafızalarına bir daha çıkmamak üzere kazındı. Hikâyesini ve sonunu asla unutamam. İkinci oyun da iyiydi. Ama seri sonrasında benim için düşüşe geçti. Yine de hepsine tek bir pakette ve iyileştirilmiş grafiklerle falan sahip olmak için güzel bir fırsat.

Fallout: New Vegas

Efsane. Fallout evrenini yaratan Obsidian ekibinin elinden çıkma. Konusu, oynanışı, senaryosu ve teması üçüncü ve dördüncü oyundan çok daha fazla Fallout evrenine ait. Ana oyunun fiyatı 24,75 TL. Dilerseniz tüm DLC'leriyle beraber 65,67 TL'ye de edinebilirsiniz.

Dragon Age: Origins

Baldur's Gate 3'ü sevdiniz mi? O zaman bir de bunu deneyin. Unutulmaz yan karakterler, destansı hikâye, altı farklı başlangıç... Morrigan denen şirret kadını unutamayacağınıza ve gözüne girmek için her şeyi göze alacağınıza bahse girerim. Ama savaşlar sıra tabanlı değil, gerçek zamanlı, ona göre. Tüm DLC ve ek paketleriyle birlikte 59,70 TL'ya satın alınabiliyor. 

Alien: Isolation

Şimdiye dek yapılmış en iyi Alien oyunu olması bir yana, aynı zamanda da çok feci bir korku oyunu kendisi. Alien'dan kaçmak ayrı, androidler kaçmak ayrı dert. Devamı gelse keşke. Ana oyun 64,60 TL, gayet uygun. DLC'leriyle birlikte biraz daha tuzlu oluyor ne yazık ki, 128,86 TL. Bu fiyata son çığlık.

The Darkness II

İlkini hiç oynamamış olsanız bile (PC'de yok zaten) yine de büyük bir keyif veren, döneminin en iyi oyunlarından biri. Jackie Estacado adlı bir mafya liderini yönettiğimiz oyunda sağ ve sol omuzlarımızda iki yılankavi iblis yaşıyor. Biz de onları kullanarak kah tabancamızla kah yaratıklarımızla etrafa dehşet saçıyoruz. 12,25 TL

Partisans 1941

Bu da yine Commandos ve Desperados ekolünden gelen başka bir taktik strateji. Mimimi'nin Shadow oyunları kadar cilalı olmasa da türün hayranları sevecektir. Öncüllerine göre biraz daha affedici bir yapısı var ayrıca. Ana oyun 42,00 TL. Ama bunun DLC'lerini almanıza gerek yok. Pek bir numaraları yok çünkü. 

Need for Speed: Most Wanted

Burnout Paradise, ama NFS kisvesinde. Bu da güzel oyundu. Bakmayın siz yerildiğine. NFS formülünün dışına çıktığı için hayal kırıklığı yaşatmıştı. Ama Burnout tadında bir şeyler arayanlar için biçilmiş kaftan. Fiyatı da öyle, 25,80 TL. Burnout Paradise Remastered da 32,25 TL bu arada. Oynamadıysanız o da kaçmaz.

BloodRayne 1 & 2

Zamanının efsane vampir oyunları, remastered edilmiş hâlleriyle 26 TL. Şaka gibi bir fiyat. Mekanikleri bugün biraz eski kalıyor yalnız. Eski oyunlara tahammülünüz yoksa sevmeyebilirsiniz.

Ghost of A Tale

Bunu daha önce de önermiştim, yine öneriyorum, hep öneriyorum. Pixar animasyonları tadında, gizlilik ve bulmaca ağırlıklı, acayip şirin bir oyun. Zamlanmış hâli bile uygun. 47,50 TL

DARQ: Complete Edition

Son yıllarda çıkmış en başarılı platform-bulmaca oyunu. Tim Burton vari görselleriyle ve hafif tekinsiz atmosferiyle dikkat çekiyor. 16,00 TL

Styx: Master of Shadows

Bu çok beğenilmeyen bir gizlilik oyunu ama ben seviyorum. Thief serisini andıran, fakat bir goblini yönettiğimiz, gölgelerden gölgelere dolaşıp hırsızlık yaptığımız bir yapım. Fiyatı 19,00 TL. Daha başarılı ve daha büyük olan İkinci oyunu Styx: Shards of Darkness da 28,50 TL

Edge of Eternity

Final Fantasy sevenlerin bayılacağını düşündüğüm, muazzam grafikleriyle öne çıkan, haddinden fazla başarılı bir JRPG. Sadece 20,00 TL

Garden Story

Legend of Zelda tadında bir macera-bulmaca oyunu. Ama bu sefer sebze-meyve ülkesindeyiz ve cesur bir üzümü yönetiyoruz. Basit yapısı ve şirin grafikleriyle basit ama eğlenceli bir bağımsız arayanlar için ideal. 12,80 TL

Elderborn

Dark Messiah'taki bir tekmeyle düşmanları kazıklara ya da uçurumlara atma mekaniğini seviyorsanız Elderborn'da aynı tadı fazlasıyla alacaksınız. Üstüne bir de Barbar Conan atmosferi ve Dark Souls'taki dinlenince tekrar dirilen düşmanları ekleyin. Arka plana da bol bol metal müzik yerleştirin. Alın size Elderborn. 29,80 TL

Atrio: The Dark Wild

Bu oyun indirimde değil. Ama fiyatı hâlâ 32 lirayken değinmeden geçmeyeyim dedim. Factorio'daki fabrikalaştırma mekaniğini mizahi bir anlatımla, robotlarla, mahvolmuş bir dünyayla ve hayatta kalma mekanikleriyle harmanlayan tuhaf, eğlenceli, komik ama kısmen eksikleri olan, özgün bir bağımsız. İlginizi çekerse bir bakılabilir.

The Dungeon Of Naheulbeuk

Bu da indirimde değil ama fiyatı çok uygun. Dungeons & Dragons tarzı fantastik kutu oyunlarını XCOM tarzı sıra tabanlı savaşlarla birleştiren, bunu yaparken de esprileri ve şapşal karakterleriyle insanın gülmekten kırıp geçiren, mizahi bir oyun. Ana oyun 57 TL. DLC'lerden bazıları biraz tuzlu.

Sam & Max Save the World

Zevzek köpek dedektif Sam ve manyak mı manyak ortağı Max'in maceraları yıllar sonra remaster edilmiş sürümleriyle bir kez daha arz-ı endam etti. Telltale'in gerçek macera oyunları yaptığı dönemden kalma bu oyunlar absürt mizah anlayışlarıyla öne çıkıyor. 2 sezon, 11 bölüm toplamda 48 TL. Kaçmaz.

BUNDLE LİNKİ: store.steampowered.com/bundle/24043/Sam__Max_Save_the_World__Beyond_Time_and_Space/

Bu isimlerin dışında şunlara da bakmak isteyebilirsiniz:

 • LEGO oyunları
 • Wadjet Eye oyunları
 • Costume Quest 1 & 2
 • Sanitarium
 • Flipping Death
 • Fran Bow
 • Ghostbusters The Game
 • Gabriel Knight: Sins of the Fathers
 • Brütal Legend
 • Broken Sword Complete Pack
 • Chrono Trigger
 • Darksiders
 • Fights in Tight Spaces
 • Grim Fandango Remastered
 • Hob
 • Oddworld: New'n' Tasty
 • Parkitect
 • Pillars of Eternity
 • Shadowrun Trilogy
 • Supraland
 • Tyranny
 • Songs of Conquest
 • Spec Ops The Line
 • Pathologic 2
 • Murdered: Soul Suspect
YORUMLAR
DrKllr
1 Kasım 2023 19:34

Liste kaliteli bir liste, hazırlayan kişinin eline sağlık. Hani baktığınızda şunu oynamasam da olur dediğiniz bir iki youn çıkar, o da zevklere göre değişir. Geleceğe yatırımınızı yapın arkadaşlar şimdiden :(

E-VrL
31 Ekim 2023 18:04

Ellerine sağlık, çok güzel bir liste olmuş. Şu günlerde tam da ihtiyaç duyduğumuz tarzda bir liste.

Parolamı Unuttum