EA SPORTS™ WRC - İnceleme

Gaza gelmeyin, çarparsınız

Dirt Rally 2.0'dan sonra Codemasters tarafında çok fazla değişiklik oldu. Önce şirket WRC lisanslarını satın aldı, ardından kendisini EA'ye sattı. Hala bu noktada yeni bir Dirt Rally oyunun geleceğinden bahsedildi falan derken şaka maka 4,5 sene hiçbir ralli duyurusu görmedik Codemasters'tan. Ve sonra birkaç ay önce yıllardır beklediğimiz ve hatta hayalini kurduğumuz "Dirt Rally + WRC" kombinasyonunu duyurdu nihayet firma: EA SPORTS WRC.

Uzun süren bekleyişin sebeplerine ek olarak firmanın oyun motoru değiştirmesini de ekledik resmi duyurudan sonra. Fizik motorunun bu kadar önemli olduğu bir oyunda Unreal Engine'e geçiş bir hayli endişe verici duruyordu açıkçası. Ancak Codemasters, bu uzun süren geliştirme sürecinde araç sürüşüne belli ki çok çalışmış. Bu oyunda araç sürmek çok güzel hissettiriyor çünkü.

Evet, doğru tabir bu: "Güzel hissettiriyor". 3 sağ 5 sol yaparken aracın ne kadar zorlandığını, hangi durumda nasıl tepki vereceğini o kadar iyi hissediyorsunuz ki bazen sadece dümdüz araç sürmek istedim ve artık 35 kilometreye varan etaplardan birini açıp Euro Truck Simulator havasında mesai sonrası detoksumu yaptım. "Nasıl yani, ralli oyununda rahatlamak?" diyebilirsiniz haklı olarak. Evet, bu oyunun 'tarafları ikiye ayıracak' kısmı burada, çünkü DR2'ye göre oyun kolaylaşmış. Özellikle WRC 1-2-Junior araçlarının kontrolleri inanılmaz rahat. Daha ilk saatten sanki onlarca saat oynamışım gibi bir rahatlığa sahiptim bu araçlarda. 

Bu noktadan sonra merak da ettim, acaba tüm yardımları kapatsam ne kadar zorlaşacak oyun diye. Belki de Dirt 4'teki gibi arcade ve realistik mod yapısı vardır yardımlar sayesinde. Ama olmadı. Bu oyun (haklı olarak) daha fazla insana erişilebilir olma kaygısında. Ben buna ek olarak "EA Sports" etiketini de ekliyorum. Daha oyun en baştan ralli oyunu olarak değil de spor oyunu olarak düşünülmüş gibi duruyor. Ha ama sanmayın ki çok kolay, hayır. Zaten çok kolay olsaydı direksiyon yerine DualSense ile oynardım, ki o şekilde oynamayı da denedim. Her ne kadar DualSense'in adaptive triggger özelliği kullanılsa da bayağı zorlandım açıkçası. Her türlü yardımı açmama rağmen durum değişmedi. Biliyorum, sürebilen her şekilde sürüyor ama benim için sancılı bir süreç oldu ve tekrar direksiyona döndüm.

DR2'deki en büyük şikayetim olan etapların tekdüzeliği artık Unreal'e geçiş ile beraber bitmiş. Ha bence hala KT Racing'in WRC oyunları kadar değil ama artık çeşitlilik çok fazla. Etap sayısı da. Toplam 200'den fazla etap gerek gerçek gerek kurgusal etaplar barındırıyor ve daha fazlasının yolda olduğunu söylüyor Codemasters (Neden yolda, çünkü yarış oyunu ehehe). Asfalt, toprak ve kar etaplarını ayrıca istediğiniz mevsimi ayarlayarak da oynayabiliyorsunuz. Bu sayede tek bir etap bile bambaşka bir sürüş gerektiriyor. 

Bunun yanına bir de 18 sınıftan 78 farklı araç da eklenince ortaya ciddi sayıda bir kombinasyon çıkıyor. Açıkçası oyun motoru değişikliği sebebiyle daha kompakt bir oyun bekliyordum ama Codemasters bu konuda gerçekten iyi çalışmış. Özellikle de araç seslerine! Tüm araçların seslerinin kendine ait olduğunu anlıyorsunuz, üstelik bu sesler kokpit ya da araç üstü kameraya göre de değişiyor. Sadece WRC 1 araçların araç üstü kameradan duyulan sesini dinleyin, o çıtırdamalar gürlemeler falan hemen bana hak vereceksiniz.

Bu kadar araç, etap çeşitliliğine ek olarak kendi aracınızı da yapabiliyorsunuz ve bu araçla Kariyer modunda da yarışabiliyorsunuz. Kariyer modu da sadece bir seri içermiyor. Garajınızı büyüterek Tarihi Ralli Serisi olsun Gösteri Serileri olsun farklı serilere katılabiliyorsunuz. KT Racing'in WRC serisine benzese de burada her hafta yapabileceğiniz birden fazla seçenek var. Üstelik bu seçenekler sadece yarışmak üzerine değil, ayrıca çalışan sayınızı, garaj kapasitenizi arttırabileceğiniz, ekbinizi dinlendireceğiniz ve showroom'lara katılabileceğiniz seçenekler içeriyor. Birçok spor oyununda gördüğümüz "Sana para verenin isteklerini yerine getir ki para kazanalım" yaklaşımı burada da var.

Tüm bu dediklerim kapsamlı geldi ve "Ben sadece ralliden ralliye koşmak istiyorum" diyorsanız da Şampiyonluk moduna girebilirsiniz. Etap sayısını ve uzunluğunu ayarlayarak etliye sütlüye karışmamak da mümkün.

Online tarafında ise iki seçenek var: Ya var olan liglere dahil olabilir ya da oyunun otomatik attığı liglere katılabilirsiniz. Herkes aynı anda etabı koşuyor ve sonuçları da canlı olarak görüyorsunuz. Eh, ralli oyununun online tarafı en fazla bu kadar olabilir zaten. Ha bir de Zamana Karşı moduyla global derecelere girmeye çalışabilirsiniz. Ama oyuncular daha ilk haftadan insanüstü dereceler çıkarmış bile. Dostlar, ne ara 30 küsür kilometrelik etapları bilmem kaç çeşit araçla koştunuz? 

KT Racing'in WRC 10'da eklediği, tarihi rallileri oynadığımız bölüme benzer bir bölüm burada da var. Üstelik burada belirli aralıklarla yeni etaplar, challenge'ler ekleniyor. Bu bölüm sadece ralli tarihine meraklı olan insanlar için değil, belli hedefleri yerine getirmeyi seven insanlar için de güzel bir yer.

Bu noktaya kadar WRC'nin birçok açıdan DR2'ye göre daha iyi bir deneyim yaşattığını anlamışsınızdır zaten. Ama çok ilginçtir ki oyun görsel anlamda neredeyse hiç ilerleme kaydememiş. Üstelik bu oyun bir önceki nesile de çıkmadı. Ve Unreal Engine gibi namı kötüye çıkmış olsa da grafik anlamında başarılı bir motor da kullanıyor. Evet mesele daha fazla insana ulaşma ama PC tarafında durum içler acısı. Bir Unreal Engine klasiği sürekli takılmalar, yırtılmalar bu oyunda da bolca. Aracı bazen santimetrelere göre ayarlamak gereken bir oyunda bu takılmalar saç baş yolduruyor. Ben oyunu PlayStation 5'te oynadım ama birkaç saat PC deneyimim de oldu ve iyi ki PlayStation 5'te oynadım dedim. Ha sanmayın ki PlayStation 5'te güllük gülistanlık. Değil ama en azından takılma yaşanmıyor, sadece nadir yırtılmalar ve fps düşüşü var.

Elimizde nihayet yeni bir Codemasters ralli oyunu var. Üstelik 70 dolar değil 50 dolar Amerika fiyatı. Her ne kadar Dirt Rally 2'den daha gelişmiş bir deneyim sunsa da EA oyunlarının bir sene sonra önemli indirimler aldığını düşünürsek açıkçası beklemek daha mantıklı. Tabii Steam dolara geçince EA hangi fiyattan ayarlayacak bunu da bilmiyoruz ama PC'de alsanız bile temiz bir deneyim yaşamayacaksınız.

SON KARAR

WRC, uzun süren geliştirme sürecinin karşılığını vermiş. Daha fazla, uzun süren etaplar, bolca araç ve sizi oyunda tutacak çeşitli modlar yer alıyor. Teknik taraftaki karın ağrısından kurtulduğu vakit artık Dirt Rally 2.0'ı silebiliriz.

EA SPORTS™ WRC
Çok İyi
8.0
Artılar
  • Araç sürüşü çok keyifli
  • Fazlaca etap ve araç sayısı
  • Kulaklara ziyafet araç sesleri
Eksiler
  • Görsel bir iyileşme neredeyse yok
  • Araç hasar modellemeleri zayıf
  • Performans sorunları
YORUMLAR
Parolamı Unuttum